poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Emilia Dziubak, Eliza Saroma-Stępniewska i Iwona Wierzba "Draka Ekonieboraka"

Dzisiaj Światowy Dzień Ziemi. Rymowaną opowieść o Ekonieboraku chciałam przedstawić kiedy indziej, ale że nadarzyła się taka okazja... (Poza tym niebawem zostanie zreformowany wywóz naszych śmieci, warto więc zawczasu "zaprzyjaźnić" się z sortowaniem odpadków i innymi zagadnieniami "eko".) 


 
Kim jest Ekonieborak?To taki ktoś, kto na jest na bakier z ekologią, kto sobie z nią po prostu nie radzi. Bohater książeczki - tytułowy Ekonieborak - pada ofiarą wielu zaniedbań w materii dbałości o świat i najbliższe otoczenie. W łazience sikająca wszędzie woda? Nie przeszkadzała do momentu, kiedy jej zabrakło. Pozostawiający gdzie bądź swoje nieczystości Azor (i nieszczęśliwe "wdepnięcie" w nie naszego bohatera). Rozrzucanie papierków po cukierkach, kupowanie produktów w sklepach, zagubienie w kolorach kontenerów na odpadki, odpowiednie gospodarowanie prądem... W "Drace..." znajdziecie wszystko.

Najważniejsze używać mózgu, prawda? ;)


Oczywiście książeczka nie miałaby tak silnego wydźwięku edukacyjnego, gdyby nie postać Profesora Sumienie, który bacznie śledzi poczynania Ekonieboraka i podpowiada na kartach książki, co robić, żeby dobrze dbać o otoczenie. Prócz rad praktycznych pojawiły się również ciekawostki: np. liczba psich kup warszawskich pupili przeliczona na wagony pociągów albo wymienienie domowych "energożerców" z informacją, który swoje zadanie wykonuje bardziej.


Profesor Sumienie czuwa wszędzie! ;)


Tym, co przyciągnęło mnie do książki i ostatecznie zdecydowało o jej zakupie, są ilustracje. Uwielbiam takie połączenia: szczegółów, miłej grafiki i humoru. Poza tym... te liście!


Książka edukacyjna, ale nie nudna. Końcówka definitywnie "rozprawia się" z Ekonieborakiem - jak na pedagogiczne zapędy przystało, ma ambicje wykształcić odpowiednie zachowania wśród młodych czytelników. Niektórych może to razić. Mnie osobiście nie przeszkadza, w takim wydaniu wręcz przypadło do gustu. A ostatnie słowa (drugi z poniższych obrazków)? Może jestem nadwrażliwa, ale wzruszyłam się...Emilia Dziubak (ilustracje i projekt graficzny), Eliza Saroma-Stępniewska (wiersze), Iwona Wierzba (redakcja i pozostałe teksty), Draka Ekonieboraka, Wydawnictwo Albus, Poznań 2012, 46 s.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz